Коя е Международната асоциация „Стъпка по стъпка“ (ISSA)?
В ISSA членуват повече от 90 организации с идеална цел от почти всички континенти, предимно Европа и Азия. ISSA подкрепя развиването на качествени, равнопоставени и интегрирани услуги за деца, родители и професионалисти. Мрежата си поставя за цел да повиши информираността за важността на ранното детско развитие (РДР) и на инвестирането в квалифициран персонал. ISSA е също и застъпническа общност, бореща се за компетентни системи за РДР за всички деца, и особено за уязвимите деца. Членовете на ISSA от България към днешна дата са Фондация „Тръст за социална алтернатива“ (ТСА), Фондация „За нашите деца”, и Фондация за децата в риск по света. Нашият изпълнителен директор, г-жа Емилия Кърджилова бе една от първите, наред с доц. д-р Емил Бузов, които посетиха ISSA през 2013г. и включиха в списъка на партньорите от България и Worldwide Orphans Foundation. По това време (2009-2014г.) г-жа Кърджилова бе програмен и изпълнителен директор на "Фондация за децата в риск по света". Г-жа Кърджилова получи възможност да присъства на конференцията в София, като таксата (в размер на 360 евро) бе поета от организаторите. Благодарим за оказаната възможност, без която нямаше да бъде възможно посещението и участието във всички 140 сесии.
На 22-24 октомври 2024 година в гр. София се проведе международна конференция за ранно детско развитие под наслов „It takes an Early Childhood Ecosystem, for All Young Children to Thrive“ (За благоденствието на всички деца е нужна цяла екосистема за ранно детско развитие), организирана от Международната асоциация „Стъпка по стъпка“ (International Step by Step Association – ISSA) и Фондация „Тръст за социална алтернатива“ (ТСА).
Събитието се реализира в партньорство с Фондация “За нашите деца”, както и с подкрепата на Министерството на образованието и науката, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването, и Столична община.
Това е четвъртата по ред конференция, организирана от ISSA и първата, която ще се проведе в държава от Източна Европа. Конференцията в гр. София е специална и защото маркира 25 години от първата такава конференция, както и 30-годишния юбилей на ISSA. Конференцията има международна значимост и привлече специалисти от целия свят. Конференцията се води изцяло на живо и на английски език без превод.
Конференцията е уникална платформа за диалог между водещи световни експерти в областта на ранното детско развитие. Тя дава възможност както да се учите от колегите си, така и да споделите придобитите знания и опит. Заедно изследваме значими теми чрез дискусии и интерактивни сесии, и ще споделяме научени уроци и доказани решения, от които се възползвате пряко в своята работа.
Направление 1: Застъпничество за системна промяна
o Идентифициране на системните промени, необходими за подобряване на преживяното детство, и преодоляване на предизвикателствата.
o Включване на гласовете на децата, семействата и професионалистите в създаването на подходящи решения.
o Представяне на успешни застъпнически усилия и ресурси, вдъхновяващи глобалното приоритизиране на ранното детство.
Направление 2: Напредък към системна промяна
o Подчертаване на местни и национални политики и програми, които повишават качеството на преживяното детство.
o Анализиране на успешни и неуспешни инициативи с цел информиране на ефективни системни промени.
o Търсене на успешни подходи за овластяване на деца, семейства и общности да участват във вземането на решения, засягащи благосъстоянието им.
o Насърчаване на компетентни и подкрепяни професионалисти по ранно детско развитие, които допринасят за системни подобрения.
Направление 3: Диалог за системна промяна
o Разглеждане на съвременните предизвикателства, оказващи влияние върху системите за ранно детско развитие в световен мащаб.
o Интегриране на формирането на политики, изследванията и разработването на практически програми с цел съвместно създаване на навременни решения.
o Учене от съществуващите доказателства и програми за осигуряване на качествено детство за всички малки деца.
Финансиране на участието с презентация в конференцията от Фондация „Тръст за социална алтернатива“
ТСА предоставя възможност за покриване на таксата за участие на експерти, чиито абстракти бъдат одобрени от Програмния комитет на конференцията.
Критерии относно избора на тема:
1. Презентацията засяга актуална тема от дневния ред на институциите и/или на гражданското обществото в България, свързана с едно от следните три тематични направления:
1.1. Достъп до качествени услуги за ранно учене и грижа;
1.2. Ключови измерения на качественото ранно образование, в т.ч. процесите и взаимодействията; наблюдението, документирането и оценяването; партньорствата със семейства и общности; многообразието вкл. многообразие на работната сила и др.;
1.3. Здравни и социални аспекти на достъпа и пълноценното участие в предучилищното и началното образование.
При избора на презентации за финансиране от страна на ТСА ще се търси подходящ баланс между трите тематични направления.
2. Темата на презентацията има потенциал за принос към промяна на политиките и практиките на системно ниво в България.
3. Темата е фокусирана върху възможностите, интересите и нуждите на децата и семействата от уязвими общности.
Индикативно ТСА подкрепи участието на до 10 експерти, като се насърчават представяния от партньорски екипи.
Допустими кандидати за финансиране от ТСА за участие с презентация в събитието са представители на организации с нестопанска цел и на детски градини и училища, въз основа на доказана нужда от финансова подкрепа. В случай на презентация от международен екип, екипът следва да включва задължително експерт от България.
Как да кандидатствате за финансова подкрепа?
За да кандидатствате за финансова подкрепа от ТСА, следва едновременно с подаване на абстракт към Програмния комитет на конференцията да изпратите абстракта си и на ТСА на имейл адрес kindergarten240@tsa-bulgaria.org, придружено с мотивация на необходимостта от финансова подкрепа (в свободен текст).
Решението за одобрение на представените предложения се взема от Програмния комитет на Конференцията, като ТСА може да направи преценка за отпускане на финансова помощ за участие на говорители само при условие, че абстрактите им са получили одобрение.
Програма на конференцията
22 октомври, вторник
o 9:00 - 18:00 Пред-конферентни събития
o 19:00 Прием за добре дошли
23 октомври, сряда
o 8:00 - 18:00 Регистрацията и информационното бюро са отворени
o 9:00 - 9:30 Церемония по откриването
o 9:30 - 10:15 Пленарна сесия
o 10:15 - 10:30 Пауза за смяна на стаите
o 10:30 - 12:00 Паралелни сесии 1
o 12:00 - 12:30 Кафе пауза
o 12:30 - 13:30 Паралелни сесии 2
o 13:30 - 14:15 Обяд
o 14:15 - 14:45 Работа в мрежа
o 14:45 - 16:15 Паралелни сесии 3
o 16:15 - 16:45 Кафе пауза
o 16:45 - 17:45 Паралелни сесии 4
o 19:00 – Официална вечеря (по желание при регистрация)
24 октомври, четвъртък
o 8:00 - 18:00 Регистрацията и информационното бюро са отворени
o 9:00 - 10:30 Паралелни сесии 5
o 10:30 - 10:45 Пауза за смяна на стаите
o 10:45 - 11:30 Пленарна сесия
o 11:30 - 12:00 Кафе пауза
o 12:00 - 13:30 Паралелни сесии 6
o 13:30 - 14:15 Обяд
o 14:15 - 14:45 Създаване на мрежи
o 14:45 - 16:15 Паралелни сесии 7
o 16:15 - 16:45 Кафе пауза
o 16:45 - 17:30 Пленарна сесия и церемония по закриване
o 19:00 Вечери в различни ресторанти (по желание при регистрация)
25 октомври, петък
o Посещения на обекти (по желание при регистрация)
o Обиколки на забележителности (по желание при регистрация)
За повече информация
При интерес за партньорство, моля свържете се с нас по електронна поща.