Репортер на University World News 16 април 2022 г.
Съединените щати водят QS World University Rankings по академични дисциплини тази година с 239 в топ-10 на най-добрите програми, следвани от Обединеното кралство (131), Швейцария (31), Сингапур (23), Канада (19), Холандия (15), Австралия (13), Хонконг (7), Франция и Италия (6 всяка) и Китай (континентален) с 4.
Дванадесетото издание на QS World University Rankings by Subject, публикувано на 6 април от международните анализатори на висшето образование QS Quacquarelli Symonds, назовава най-добрите университети в света за изучаване на 51 академични дисциплини в пет широки факултативни области.
Класацията предоставя независим сравнителен анализ на постиженията на 15 200 индивидуални университетски програми, в които са записани студенти в 1543 университета, които могат да бъдат открити на 88 места по целия свят.
Най-представителните учебни дестинации в това издание за общия брой сред 51-те академични дисциплини са Съединените щати (3,136), Обединеното кралство (второ с 1 465), континентален Китай (трети със 771 участници (entries)) и Австралия (четвърта с 739).
По отношение на броя на участниците (entries) в първите 50, САЩ продължават да доминират с 825 програми в топ 50, следвани от Обединеното кралство с 382, Австралия (192) и Канада (153).
Китай (континентален) е на пето място в световен мащаб със 100 програми в топ 50, с повече от една пета надолу от рекордните 123 през 2021 г.
Въпреки спада, Китай е на трето място по брой университети (93) — от които 10 са нови кандидати — след Великобритания (105) и САЩ (227). В страната броят на класираните университети нараства постоянно през годините: през 2018 г. в тази класация са включени 74 университета.
Въпреки това, никой друг университет няма по-голям брой топ 50 програми, в сравнение с канадския университет в Торонто, издигнал се до 46.
По отношение на класирането по участници (per entry), Нова Зеландия е на върха с 23.1, следвана от Канада 20.2, Австралия 20.0, Хонконг SAR 19.8 и Белгия 19.6.
Като цяло американските институции водят в 28 от 51-те класирани академични дисциплини (subjects ranked).
Харвардският университет и Масачузетския технологичен институт (MIT) остават най-добрите, като всеки от тях предлага 12 от най-добрите университетски департаменти в света. Те обаче, не успяват да увеличат разликата между себе си и най-близкия си конкурент: делът на Оксфордския университет в споделяните под номер едно програми се е увеличил от пет на шест за година.
Университети от Великобритания са водещи в петнадесет тематични области (subject tables), като Оксфордският университет води в шест.
ETH Цюрих е най-добрият университет в континентална Европа, постигайки първото място в три предмета.
Националният университет на Сингапур — най-добре представящият се университет в Азия — е най-добрият в света за петролно инженерство. NUS се нарежда сред първите 10 в 16 дисциплини.
Университет на Чили е с най-висок ранг в Латинска Америка и е осми в световен мащаб в областта на инженерството — минералите и минното дело.
Междувременно университетът в Кейптаун остава най-конкурентната институция в Африка, като се поставя на девето място в световен мащаб в развитийните изследвания.
Най-високият ранг в арабския регион постига Университет Крал Фадх за петролни науки и минерали, шести в световен мащаб в петролното инженерство.
Директорът на QS Research Бен Соутър казва: „Наблюдението на тенденциите на изпълнението в над 15 000 университетски департаменти ни позволява да видим кои фактори влияят върху успеха.
На първо място, наличието на международна популация — както по отношение на преподавателите, така и по отношение на научноизследователските отношения — тясно корелира с подобреното представяне. Второ, израстващите университети са тези, които получават целеви инвестиции от правителствата в продължение на повече от десетилетие. Накрая, укрепването на отношенията с промишлеността корелира с по-добри резултати в областта на заетостта, научните изследвания и иновациите.“
По-долу са очертани тенденциите и постиженията по региони и ключови държави.
Африка
Африка има недобра година. От 225 класирани департаменти — в 31 университета в осем страни — 107 остават статични от година на година, 64 са понижили своите места, 29 са се повишили, а 25 са били нови попълнения (new entries).
Южна Африка има един университет в топ 10, два в топ 20 и четири в топ 50. Уганда е единствената друга африканска страна, която има присъствие в топ 50.
Южноафриканската система за висше образование остава континентален лидер, като представлява 55 % от всички африкански университетски департаменти.
Тя е и единствената регионална страна, която постига една топ 10 позиция (Университетът в Кейптаун е на девето място в световен мащаб в областта на развитието — нагоре с едно място), една топ 20 позиция (Университетът на Витватерсранд (Witwatersrand) е на 15-то място в световен мащаб в областта на инженерството — минерална и минна промишленост и общо четири топ 50 позиции: университетът на Витватерсранд Witwatersrand на 22-ро място в световен мащаб в проучвания за развитие (качва се с пет места); и Университетът в Претория, който се нарежда на 33-то място в света по инженерство - минерална и минна промишленост (качва се с 15 места).
Уганда е единствената друга африканска страна, която се нарежда сред топ 50, като университетът Макерере (Makerere) се поставя на 39-то място в световен мащаб в проучванията за развитие (нагоре с шест места).
Египет е втората най-добре представяща се система за висше образование в региона, представляваща 37 % от всички африкански университетски департаменти. Това представлява осем топ-100 места и 23 топ-200. Средно неговите класирани университети са имали 6.5 от техните департаменти, признати за най-добрите в света.
Кения е третата африканска страна, която постига място сред първите 100 в света, като университетът в Найроби дебютира в проучванията за развитие (51—100). Другите две нови попълнения са в селското и горското стопанство (301—350, без промяна за годината) и в медицината (451—500, нагоре една група).
Арабски държави
Саудитска Арабия е потвърден регионален лидер, докато Обединените арабски емирства, Ливан и Йордания постигат рекорден брой класирани предмети в сравнение с предишните издания.
Петдесет и два арабски регионални университета са включени в това издание на QS World University Ranking по предмети, с 324 програми класирани: през 2022 г. има 42 със спад; 121 са непроменени; 64 са нови попълнения.
Най-големият регионален университет е Саудитският Университет по петрол и минерали Крал Фахд (King Fahd University of Petroleum and Minerals), класиран на шесто място в световен мащаб в петролното инженерство и 16-ти в световен мащаб в областта на минералното и минното инженерство. Вторият най-добър регионален университет е Университетът Халифа в ОАЕ, който разбива рекорда в топ 20 в петролното инженерство.
Катар има най-високото съотношение на университетски/спрямо класирани програми.
Азия
Сингапур е единствената азиатска страна с участие в 1 първо място и води по броя на програмите в топ 10 позиции: Сингапур (23), Хонконг SAR (7), Китай (континентален) (4) и Япония (3).
Най-добрите 10 университета в Азия по отношение на броя в топ 50 програми са: университетът в Токио и Националният университет на Сингапур, и двата с 37; следван от Сеулския национален университет, Южна Корея и Пекинския университет в Китай, и двата с 33; Цинхуа университет в Китай, с 27; университетът на Хонконг с 26; Нанянг технологичен университет в Сингапур с 25; Китайски университет в Хонконг с 19; Киото университет в Япония и Хонконгския университет за наука и технологии, и двата с 14.
Китай
В това издание 54,7 % от китайските програми намаляват, 24,5 % запазват същия ранг и 11,8 % се покачват.
Докато китайското представителство в топ 50 места е намаляло, в положителен аспект Китай постига своя най-голям брой на класирани университетски програми до момента на 771, а 71 са нови. Само Обединеното кралство (1,225 класирани програми) и Съединените щати (2,571) имат повече участия.
Най-добрите 10 предмета по брой на класираните китайски програми са: химия (47), материалознание (46), биологични науки (42), физика и астрономия (38), науки за околната среда (37), компютърни науки и информационни системи (36), математика (35), електро- и електронно инженерство — (34), механо-инженерство, аеронавигационно и производство (33), и инженерна химия (33).
Има 23 китайски програми сред първите 20. Пекинският университет и Цинхуа университетът могат да се похвалят с девет вписвани всекие, като последният се появява сред първите 10 в три предмета. Най-високо класираната програма в Китай (континентален) се предлага от Китайски селскостопански университет (China agriculturl University), който е на пето място в световен мащаб в своята дисциплина.
Китайското присъствие е представено от 23 (entries) в топ 20. Пекинският университет и Цинхуа университетът могат да се похвалят с девет вписвания (entries) всеки, като последният се появява сред първите 10 в три предмета. По отношение на класирането, най-високо класираната програма в Китай (континентален) се предлага от Университет на Китай по земеделие, който се нарежда на пето място в световен мащаб.
Саутър казва: „След десетилетия на реформи, Китай днес разполага с образователна система, която обслужва добре индустриалната икономика, въпреки че продължават да съществуват пропуски в достъпа, качеството и релевантността на образованието.
Сега има още по-мащабна трансформационна реформа за осъществяване: осигуряване на умения, необходими за цифровата икономика, като същевременно се насърчава ученето през целия живот и се гарантира, че системата е справедлива.
Китайските университети играят ключова роля в тази трансформация и нашите класации отразяват как високите постижения от световна класа се разпределят между ключовите дисциплини.“
Япония
Японската система за висше образование все още е в относителен упадък след десетилетия на недостатъчно финансиране за научни изследвания и докторанти. Секторът на висшето образование в резултат се бори да не изостава от континенталните и глобалните си връстници.
Значимо е, че 48 % от програмите на Япония са спаднали в ранк тази година, 32 % остават стабилни, а само 16 % подобряват позицията си.
Сингапур
Сингапур е дом на повече програми от световна класа, отколкото всяка друга азиатска система за висше образование: тя има три пъти повече топ 10 програми от седемте на Хонконг SAR и малко под шест пъти повече от четирите в Китай.
Националният университет на Сингапур заема единственото си място номер едно с петролното инженерство, но е най-добре представящият се университет в Азия, класирайки се в топ 10 в 16 дисциплини.
Хонконг SAR
Хонконг SAR е втората най-добра система за висше образование в Азия, след Сингапур. По брой университетските департаменти, класирани сред топ 10 в света - те са седем, което е с три повече от миналата година.
Малайзия
Обещаваща година за малайзийския сектор на висшето образование, който регистрира годишно увеличение на броя на малайзийските програми, постигащи както топ 100, така и топ 200 ранга.
Около 37 малайзийски програми са поставени сред първите 100 университета за изучаване на техния академичен предмет. Това е с шест повече от миналата година, като Малая университетът (Universiti Malaya) влиза в топ 100 за право (91), икономика (100), архитектура (51—100) и социална политика и администрация (51—100).
Броят на най-добрите 200 малайзийски програми също се е увеличил от 94 до 101 на година.
Индия
Годината е добра за Индия, като 35 индийски програми постигнаха топ 100 позиции — с 10 повече, отколкото в изданието през 2021г.
Сред осемте обявени публични институти на превъзходството (IoE scheme), четири години и половина след стартирането на схемата от Комисията за университетски субсидии, четири са увеличили своето представителство сред топ 100 в световен мащаб.
Саутър казва: „Едно от най-големите предизвикателства, пред които е изправена Индия, е образованието — осигуряване на висококачествено висше образование в условията на нарастващо търсене: това беше признато от Националния план за образование за 2020 г., в който беше поставена амбициозната цел за 50 % брутно записване до 2035 г.“
Той заявява, че това трябва да даде известна увереност, че броят на индийските програми, включени в 51-те тематични класации, се е увеличил тази година — от 233 на 274 — където преди това е намалявал.
На регионално ниво Индия е четвъртата най-добре представена система за висше образование по брой участници и споделя пето място по брой в първите 200.
Австралия
Има 739 австралийски записа (entries) за класираните академични дисциплини, от които 30 са нови, 272 запазват същата позиция тази година, 240 спадат и 197 се покачват.
Австралия е четвъртата най-представена страна по брой участници. Австралия също така е третал в това издание по общ брой в топ 50 и топ 100.
Университетът „Монаш“ (Monash University) е най-добре представящата се институция в Австралия, като държи първо място във фармацията.
Другите най-добри са Къртин университет и Университета Куинсланд, класирани на второ място в световен мащаб в областта на инженерството — минерали и минно дело, и свързани със спорта, съответно.
Австралийският национален университет се нарежда сред първите три места в света по философия.
За минерално и минно инженерно дело, UNSW Сидни преминава в челната тройка, а Университетът на Западна Австралия в топ пет в световен мащаб.
Университетът в Аделаида е в топ 10 на петролното инженерство.
Най-класираните австралийски университети в QS World University Rankings по предмети за 2022 са Университетът Куинсланд и Университетът Сидни, с 48 участници всеки.
Саутър казва: „Нашите изследователски данни показват, че Австралия е една от най-добрите в света сътрудничеща за международни изследвания. За показателя Международна изследователска мрежа (International Research Network), това издание на класацията показва, че в Австралия, както тя твърди, по-голям дял от институциите постигат топ 10 резултати, отколкото всяка друга страна.
„От гледна точка на резултатите от научните изследвания, трите най-големи австралийски институции са Университета в Мелбърн, Университета в Сидни и Университета на Нов Южен Уелс.“
Европа
Континентът (с изключение на Обединеното кралство) представлява 37 % от всички класирани програми и факултети, но само 12 % от първите три предмета в света, в сравнение с дела на САЩ от 49 % и 31 % от Обединеното кралство.
QS регистрира 1 252 с по-висок ранг сред европейските институции, в сравнение с 1164 със спадове, което е рязко подобрение в сравнение с миналата година, когато 1 404 институции спаднаха и само 866 се повишиха.
Институциите от европейските държави обаче, все още доминират по отношение на броя на първите 50 програми, ръководени от ETH Цюрих, Швейцария; Льовен, Белгия; и университета в Копенхаген, Дания — всички те в топ 20.
Те са последвани от Университета в Амстердам в Холандия с 19. Мюнхенския университет „Лудвиг Максимилианс“ (Ludwig-Maximilians-Universität-München) в Германия, френският университет Сорбоната и Университета Делфт в Холандия са обединени на пето място с 16 на брой. Швейцарският EPFL, немският Берлински свободен университет (Freie Universität Berlin) и Хумболтовия университет в Берлин (Humboldt-Universität zu Berlin) са осми с по 12.
Швейцария
Швейцарският ETH Цюрих остава номер едно институция в света за три предмета — геология, геофизика, науки за земята и морско дело— това е повече от всяка друга континентална европейска институция.
Швейцария е дом на седем от 10-те най-добри училища в света за управление на хотелиерските науки и свободното време. EHL Бизнес-училището за хотелиерство (Hospitality Business School) е световен лидер, като Швейцарското училище за управление на хотели се нарежда на трето място.
QS също така установява, че въз основа на броя на програмите, класирани сред топ 10 в световен мащаб по тяхната дисциплина (в сравнение с 29 през 2021 г., 26 през 2020 г. и 22 през 2019 г.), Швейцария е третата най-добра система за висше образование в света.
Германия
Германският сектор на висшето образование притежава особено силни страни в областта на изкуствата и хуманитарните науки, но е претърпял някои забележителни спадове.
Например, четири от 20-те най-добри университета в света за класически науки и древна история са немски и продължават да се подобряват: Хайделбергски университет (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg) (5-ти), Лудвиг-Максимилиан-Мюнхенски университет (Ludwig-Maximilians-Universität München) (4-ти, нагоре с четири), Хумболтов университет в Берлин (Humboldt-Universität zu Berlin) (14-ти, нагоре с две) и Свободен университет в Берлин (Freie Universität Berlin) (11-и, нагоре с осем).
Въпреки това, QS регистрира и постоянен спад в общия брой на германските департаменти, класирани сред световните топ 50 в академичната си дисциплина през годините.
В изданието на QS World University Rankings през 2019 г., 97 немски програми достигнаха първите 50 места. Този брой е спаднал на 95 през 2020 г. и отново спад до 92 през 2021 г. Този брой се запазва и през 2022 г. – 92.
Франция
Във Франция програмата за бизнес и мениджмънт на INSEAD е на второ място само след Харвард бизнес училището (Harvard Business School). Междувременно, Училището по политически науки в Париж (Sciences Po Paris) се нарежда на трето място в областта на политиката и международните изследвания, след като е изместено от Оксфордския университет.
Нидерландия
Две холандски университетски програми са класирани като най-доброто място в света за изучаване на тяхната академична дисциплина. Университет „Вагенинген“ (Wageningen University) е обявен за най-добрият университет в света за изследване на селското и горското стопанство, докато Университетът в Амстердам е световен номер едно в класацията на QS за комуникационни и медийни изследвания.
Ирландия
Ирландия има добра година с 11 класирани ирландски университети, получавайки 94 места в това издание, 19 места нагоре от предишната година.
Обединено кралство
Оставайки устойчиви на фона на уникални предизвикателства и оставайки на върха на научните изследвания на най-големите предизвикателства на човечеството, секторът на висшето образование в Обединеното кралство е дом на над една четвърт (28 %) от най-добрите университетски програми в света.
Петнадесет британски университетски департаменти са обявени за най-доброто място в света за изучаване на техния конкретен предмет.
Това издание на класацията включва 105 британски институции, 10 повече от преди пет години. Те кумулативно се класират 1465 пъти в 51-те предмети.
В сравнение с миналогодишното класиране 38,9 % (571) от позициите във Великобритания са непроменени, 37,3 % (547) са се подобрили, 30,7 % (450) са занижени и 8,3 % (122) са съвсем нови.
Великобритания се гордее със световните лидери в 15 предмети, с два повече от миналата година. Новите лидери са Оксфордският университет, който сега споделя първото място с университета в Кеймбридж по антропология и Кралския колеж по музика, най-добрият в света за сценичните изкуства.
Университетът в Оксфорд е отговорен за повече от тези номер едно позиции, отколкото всяка друга институция в Обединеното кралство: той се нарежда като световен лидер по анатомия и физиология, английски език и литература, география, съвременни езици и антропология.
В допълнение, той се превърна в нов световен лидер в теологията, божествените и религиозните изследвания (покачвайки се с две места годишно), но вече не е най-добрият в областта на фармацията и фармакологията, след като достигна едва трето място в това издание.
Най-добрите университети в Обединеното кралство в класацията QS 2022 за медицина са — Кингс Колидж Лондон (King’s College London) (16-то, нагоре с едно място), Империал Колидж Лондон (Imperial College London) (осмо, с две места), Университетски колеж Лондон (University College London UCL) (седмо, с две места) и Оксфордския университет (второ) — като представят приблизително една трета от публикуваните във Великобритания статии за COVID-19.
През последните две години само Китай и Съединените щати предложиха пропорционално по-силен принос за международните научни изследвания във връзка с COVID-19.
Обединеното кралство продължава да има водещ принос в научните изследвания в областта на околната среда, които водят до борба с изменението на климата. Само Китай и САЩ са допринесли повече за научните изследвания в тази област.
Това се отразява на силните постижения в класацията за науки за околната среда за 2022 г., като Оксфордският университет и Университета в Кеймбридж споделят съвместно шесто място, а Империал Колидж Лондон (Imperial College London) (11-ти) е сред 42 британски университета, включени в таблицата.
Саутър казва: „С оглед на смущенията във връзка с излизането на Обединеното кралство от ЕС, трудностите при финансирането, необходимостта от подготовка на студентите за успех на отслабения пазар на труда, и непосредствените и дългосрочни последици от глобалната пандемия, не е неразумно да се твърди, че следващото десетилетие ще бъде уникално предизвикателно за всички, които участват в британското висше образование.
Въпреки това, последното издание на Световната класация на университети по предмети (QS World University Rankings by Subject) предоставя убедителни доказателства, че университетите в страната са изключително способни не само да се справят с тези трудности, но и да продължат да играят водеща роля в глобалния отговор на най-неотложните проблеми, пред които е изправено човечеството".
Латинска Америка
Класацията включва 781 университетски програми в 103 латиноамерикански университета, с 51 академични дисциплини. Освен това класациите включват 124 латиноамерикански университетски катедри, признати за световна класа в петте широки факултативни области.
Общият набор от данни осветява картина на много по-стабилен континент в сравнение с миналата година, но все още се бори да върви в крак с темповете на научните изследвания, нивата на признаване на работодателите и глобалното сътрудничество, на които се радват техните международни връстници.
От общо 905 участника от Латинска Америка в класацията, 234 са подобрили позицията си от година на година, а 226 са паднали по ранг. Това е рязко подобрение в сравнение с миналата година, в което само 97 се подобриха по ранг и 191 паднаха надолу.
Чили е единствената латиноамериканска страна с университетска катедра сред топ 10 в света. Има само три латиноамерикански университетски катедри сред топ 10 в света: Бразилия, Чили и Мексико - имат по една.
Бразилия е регионален лидер по брой класирани университети (32) и брой класирани програми в групите от топ 50 до топ 200.
Мексико е вторият най-добър изпълнител на регионално ниво по брой класирани университети (18) и брой класирани програми в групите топ 50 и топ 100.
В групата на топ 200, Чили има една повече класирана програма (131) от Мексико (130).
Класираните колумбийски и бразилски университети постигат средно 8,4 участия в класацията. Средната регионална стойност е 4,9 участия на университет.
Въз основа на техния дял от топ 50 на класираните университетски катедри, Аржентина и Колумбия са четвъртите най-добри в регионално отношение.
Чили е дом на най-високо класирания предмет в Латинска Америка - минерално и минно инженерство на Папски католически университет в Чили (Pontificia Universidad Católica de Chile) и е на осмо място.
Латиноамериканските университети се радват на особено силно представителство в селското и горското стопанство на QS, както и в класацията за петролно инженерство. 43 от най-големите 400 департамента за земеделие и горско стопанство в света са в Латинска Америка — малко повече от един на всеки 10. От тях 15 са в Бразилия.
В класацията на QS за петролно инженерство, която идентифицира тези университети, които правят най-много за провеждане на иновативни изследвания за бъдещето на този енергиен източник, 11 от световните топ 100 катедри са от латиноамерикански университети.
Антропологията също представлява силна страна за Латинска Америка, като седем университета в пет страни са класирани в топ 100 в света за тази област.
Северна Америка
Съединени американски щати
Американските университети водят в 28 от 51 дисциплини, класирани по QS World University Rankings
Въпреки загубата на някои позиции, САЩ остават в челните редици на изследванията на най-големите предизвикателства пред човечеството и са дом на повече от половината от най-добрите университетски департаменти в света, съобщава QS.
Сравнението от 2022 г. предлага данни за представянето на 3136 катедри в 227 американски университета, в 51 академични дисциплини.
Не само Харвард и Масачузетския технологичен институт утвърждават статута си на световни лидери в специфични академични дисциплини. Списъкът на американските лидери включва и:
- Университетът в Ню Йорк, който се нарежда като най-доброто училище по философия в света;
- Минното училище в Колорадо, заемащо първо място за минерално и минно инженерство;
- Университетът в Пенсилвания, номер едно за медицински сестри.
На първо място в областта на науките за околната среда е връзката между Станфордския университет и Харвардския университет.
Въпреки това, американският дял на номер едно места (28/51, 53 %) намалява всяка година. Преди пет години САЩ заемаха 71 % от водещите позиции (34/48). Делът му в топ 10 също леко е намалял (239 срещу 245 през 2021 г.).
Въпреки това американските университети продължават да доминират в световната класация, водени от силен акцент върху научните изследвания за справяне с глобалните предизвикателства. Например нито една държава не е провела повече изследвания в областта на COVID-19 от Съединените щати, които са отговорни за една четвърт от всички академични проучвания на болестта и нейното предотвратяване, разпространение, лечение и социално-икономически последици.
Съединените щати също остават световен лидер в изследванията на изменението на климата, като записват 16 % от всички научни статии за околната среда, индексирани от Скопус (Scopus). САЩ също така е отговорен за повече медицински изследвания, отколкото всяка друга нация (23 %).
Саутър казва: „През последните няколко години се появиха все повече свидетелства за трудностите, пред които е изправено американското висше образование: конкурентоспособността и икономическата мощ на партньорските институции, често противоборствената политическа среда, както и предизвикателствата, които често се създават от намаляващото публично финансиране.
„Резултатите от тази година отразяват тези предизвикателства, но следва да дадат известна увереност, че докато тези пречки продължават да съществуват, американските институции продължават да стимулират научните изследвания и практическите иновации, необходими на света за борба с изменението на климата, COVID и други големи здравни предизвикателства — и често правят това повече от всеки друг сектор на висшето образование в света.“
Канада
Според QS канадският сектор на висшето образование е в най-силната си точка от четири години насам по отношение на класирането по предмети.
Данните показват, че университетът в Торонто притежава най-голям брой програми от световна класа, отколкото всеки друг университет в света, с 46 топ 50 записа.
Деветнадесет програми постигат най-добрите 10 позиции в своята дисциплина, в съответствие с резултатите за 2021 г. — година, в която следва постоянно увеличение на годишна база (18 през 2020 г., 15 през 2019 г.). Общо 49 програми са класирани в топ 20 в световен мащаб, с четири по-малко от миналата година; и 153 програми постигат топ 50 места, което е с един спад в сравнение с миналата година, което бе последователно постоянно подобрявано през последните четири години.
Бен Соутър казва: „С 6 % от всички канадски програми, които са достигнали 50-те най-добри позиции в нашите таблици, само Австралия (7 %), Обединеното кралство (15 %) и Съединените щати (32 %) притежават по-голям дял от департаментите от световна класа.
Въпреки че наблюдаваме особено силно представителство на канадските институции по предмети като минното инженерство и управлението на библиотеки и информация, няма дисциплина, в която канадското висше образование да не предлага изключителни възможности.“
Най-високо класираната университетска програма на Канада е катедрата по спортни дисциплини на Университета на Британска Колумбия, която се е повишила от четвърти до трети ранг в световен мащаб.
На институционално ниво Университетът на Британска Колумбия се включва в 48 от 51-те класации на QS, с 39 топ 50 програми; Университет „Макгил“ (McGill University) е класиран в 43 предмети и постига топ 50 ранг в 31 от тях; и Университета в Алберта се представя в 38 дисциплини, постигайки топ 10 рангове за петролно инженерство (осмо) и сестринско дело (девети).
Превод от анлийски: Емилия Кърджилова
Източник: https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20220415152142330
Снимка: Pixabay.com